A A A
Print
Onkologinė liga

Onkologine liga sergančių asmenų mityba

 

Onkologinėmis ligomis sergantiems asmenims būdingas svorio mažėjimas. To priežastimi yra besivystantis navikas bei apetito stoka ir nepakankamas maistinių medžiagų įsisavinimas. Dėl mažo kūno svorio tiek chirurginė operacija, tiek radioterapija ar chemoterapija gali būti neįmanoma. Be to, asmenims, kurių mitybos būklė yra prasta, gresia infekcijos ir pooperacinės komplikacijos. Norint to išvengti, būtina mitybos terapija, galinti padidinti onkologinės ligos gydymo veiksmingumą.

 

Kaip užkirsti kelią mitybos nepakankamumui?

 

Būtina atkreipti dėmesį į valgymo reguliarumą (6-8 kartus per dieną), maisto kiekį ir kokybę. Maistas turi būti skanus, aromatingas ir toks, kurį ligonis noriai valgo. Labai svarbu, kad maistas patenkintų poreikius energijai, baltymams, vitaminams ir mineralams. Vertingiausi maisto produktai yra: mėsa, žuvis, pieno produktai, švieži vaisai ir daržovės, tamsūs duonos ir pyrago gaminiai, labiau tinka virti ir troškinti nei kepti riebaluose patiekalai.

 

Vadovaudamiesi naujausiais tyrimais, gydytojai rekomenduoja vartoti produktus, kuriuose gausu riebalų rūgščių omega- 3, pvz. žuvį. Šios rūgštys stabdo onkologinės ligos sukeliamo išsekimo vystymąsi ir padeda priaugti kūno svorio. Norint gauti reikiamą riebalų rūgščių omega-3 kiekį su įprastu maistu, reikėtų suvalgyti 0,5 kg lašišos kasdien. Kadangi tai yra sunkiai įsivaizduojama, todėl patariama praturtinti mitybą pakankamą kiekį šių rūgščių turinčiu papildu pvz. Forticare.

 

Jei ligonis yra netekęs kūno svorio

 

Jeigu organizmo poreikis maistinėms medžiagoms auga, o apetitas mažėja, įprastos mitybos gali nepakakti. Tokiu atveju, patariama papildyti mitybą specialiais maisto preparatais (pvz. Nutridrink). Jų galima pilti į patiekalus, pvz. sriubas ir desertus arba vartoti tarp valgių.

 

Jeigu iškyla problemų

 

Dažnai, sergant onkologine liga, dėl taikomo gydymo atsiranda skausmas nuryjant. Tokiu atveju, tikslinga smulkinti arba sutrinti maistą. Maistas neturi būti per karštas. Jeigu viduriuojama arba vemiama, būtina nepamiršti papildyti maistinių medžiagų nuostolius.

 

Pykinimą galima nuslopinti, užkandžiaujant anksti, prieš kėlimąsi iš lovos. Būtina vengti virtuvės kvapų. Patariama dažnai gerti atšaldytus gėrimus tarp valgių.

 

Jeigu mityba per burną neįmanoma, pvz. dėl žaizdų burnos ertmėje, patariama skirti pramoniniu būdu pagamintus specialios medicininės paskirties maisto produktus per zondą, įvestą per nosį į skrandį arba į žarnyną. Gydomoji mityba skiriama ir prižiūrima gydančio gydytojo.

 

Atminkite! Kiekvienas onkologinis ligonis privalo kreipti dėmesį į maisto kiekį ir kokybę tam, kad laiku užkirsti kelią išsekimui!

Privatumo nustatymai

Čia galite bet kada paskelbti ir keisti slapukų nustatymus.

Būtinieji slapukai

Jie yra būtini tam, kad svetainė veiktų, ir negali būti išjungti. Paprastai jie yra įdiegiami tiktai tada, jeigu atliekate veiksmus, kurie prilyginami prašymui suteikti paslaugas (privatumo parinkčių nustatymas, prisijungimas, formų pildymas, t.t.). Naršyklės nustatymuose galite išjungti slapukus arba pasirinkti, kad Jums būtų pranešta apie šiuos slapukus, tačiau tokiu atveju galėsite naudotis ne visomis svetainės dalimis.

Analitiniai slapukai

Jie leidžia mums skaičiuoti apsilankymų svetainėje skaičių ir apsilankymų šaltinius, vertinti ir pagerinti mūsų svetainės veikimą. Jie mums parodo, kurie puslapiai yra populiariausi ir mažiausiai populiarūs, ir kaip lankytojai naršo svetainėje. Jeigu šių slapukų nepriimsite, mes nežinosime, kada Jūs lankėtės mūsų svetainėje ir negalėsime stebėti jos veikimo.

Funkciniai slapukai

Jie leidžia pagerinti svetainės funkcionalumą ir pritaikyti ją pagal asmeninius poreikius. Juos galime įdiegti mes arba trečiosios šalys, kurių paslaugas įtraukėme į savo svetainės puslapius. Jeigu nesutiksite priimti šių slapukų, gali būti, kad kai kurios arba visos iš šių paslaugų tinkamai neveiks.
Daugiau informacijos galite rasti mūsų Slapukų naudojimo tvarkoje.

Reklaminiai slapukai

Juos per mūsų svetainę gali įdiegti mūsų reklamos partneriai, siekdami sukurti Jūsų interesų profilį ir rodyti Jums aktualią reklamą kitose svetainėse. Šie slapukai nesaugo pačios asmeninės informacijos, bet pagal unikalų numerį identifikuoja Jūsų naršyklę ir interneto įrenginį. Jeigu nesutiksite priimti šių slapukų, Jums bus rodoma Jums ne tokia aktuali reklama.