A A A
Print
Uždegiminės žarnyno ligos

Krono liga – tai lėtinis nespecifinis žarnyno uždegimas. Dažniausiai uždegiminiai pokyčiai pasireiškia plonosios žarnos galinėje atkarpoje. Ligos pradžia dažniausiai pastebima tarp 15 – 35 gyvenimo metų, tačiau liga gali pasireikšti bet kuriame amžiuje.

 

Liga yra lėtinio pobūdžio, lydima simptomų paūmėjimų (atkryčio) ir sušvelnėjimų (remisijos) periodų. Paūmėjimų metu pasireiškia viduriavimas, apetito stoka, skausmai, silpnumas bei visiško išsekimo jausmas. Tokie simptomai, iš vienos pusės, sukelia sumažėjusio maisto kiekio vartojimą, iš kitos pusės, maisto medžiagų netekimą ir sutrikusį įsisavinimą, to dėl to, išsivysto maistinių medžiagų stygius ir organizmo mitybos nepakankamumas. Net 70% pacientų, sergančių Lesniewskio-Krono liga turi per mažą kūno svorį, kuris yra ilgalaikio maistinių medžiagų deficito pasekmė. Mitybos nepakankamumas sergant Lesniewskio-Krono liga blogina paciento būklę, nes susilpnina organizmo atsparumą, dėl to žarnyno uždegiminiai procesai dar labiau paūmėja, žaizdos gyja lėčiau.

 

Siekiant pagerinti paciento atsparumą, sustiprinti organizmą, ypač svarbu pagerinti paciento mitybos būklę. Ligos paūmėjimo laikotarpiu tinkama paciento mityba sutrumpina sveikimo trukmę, o pasiekus remisiją – prailgina periodą be ligos simptomų pasireiškimo.

 

Nustatyti vienodas tinkamos mitybos taisykles šiai pacientų grupei yra labai sudėtinga, kadangi daugelio produktų toleravimas skiriasi. Todėl, kiekvieno paciento mityba turi būti individualiai pritaikyta jo sveikatos būklei. Pacientas privalo stebėti savo organizmo atsaką į konkrečius maisto produktus ir pašalinti iš mitybos raciono tuos produktus, kurie blogina savijautą.

 

Tačiau, yra kelios bendros taisyklės kiekvienai ligos stadijai (paūmėjimui, remisijai), kurių pacientas privalo laikytis tam, kad pašalintų maistinių medžiagų deficitą atitinkamai subalansuotos mitybos būdu.

 

Ligos paūmėjimo laikotarpis

 

Dažniausiai šiuo laikotarpiu gydytojas priima sprendimą dėl enterinės arba parenterinės mitybos. Tuo pat metu pacientas gali vartoti paruoštus, skaidulinių medžiagų neturinčius specialios medicininės paskirties maisto produktus per burną pvz. Nutridrink – tokiu atveju, maistinių medžiagų trūkumas papildomas per 2-4 savaites.

Perėjimas prie įprastos mitybos po ligos paūmėjimo laikotarpio

 

Kiek įmanoma greičiau reikia pereiti prie maisto vartojimo per burną. Dažnai pradžioje ligoniui duodama arbatos, džiūvėsėlių, grūdų nuovirų ir palaipsniui įvedami kiti produktai, balta duona su džemu, ryžiai, bulvės, makaronai, virti arba kepti vaisiai ir daržovės. Šiuo laikotarpiu negalima duoti didelio skaidulinių medžiagų, cukraus ir laktozės kiekio, iš mitybos raciono pašalinama juoda duona, tirštos košės, pienas ir jo produktai, saldumynai. Tai pat reikėtų vengti pilvo pūtimą sukeliančių daržovių (baltagūžių kopūstų, žiedinių kopūstų, brokolių, ankštinių daržovių) bei citrusinių vaisių. Jeigu būklė leidžia, reikia sparčiai dietą papildyti kitais produktais ( liesa mėsa ir mėsos produktais, žuvimi, pieno produktais, sviestu) tam, kad maistas būtų turtingas baltymų, didelės energinės vertės, kas leis pacientui greitai panaikinti maistinių medžiagų stygių.

 

Šiuo laikotarpiu pacientas privalo valgyti tai, ką mėgsta, išskyrus tuos maisto produktus, kurių netoleruoja. Maistas turi būti lengvai virškinamas. Maisto medžiagų deficitui, susidariusiam ligos paūmėjimo metu, panaikinti, patariama valgyti dažnai, reguliariai, mažomis porcijomis. Maisto produktai turi būti baltymingi (liesa mėsa, mėsos produktai, žuvis, pieno produktai), balta duona, liesos košės, ryžiai, bulvės bei daržovės ir vaisiai (be odos, sėklų ir kauliukų). Pirmiausia patariama virti garuose arba vandenyje arba kepti folijoje (be riebalų). Reikėtų vengti sunkiai virškinamų, riebių, keptų aliejuje, šildytų, apkeptų arba greitojo maisto patiekalų. Būtina pašalinti iš maisto raciono cukrų, kadangi jis didina žarnų pralaidumą. Kai kuriems pacientams būtinas smulkintas arba pertrintas maistas.

 

Jeigu nepaisant bandymo papildyti maistinių medžiagų stygių, valgant kaloringą ir baltymingą maistą, pacientas sveria per mažai, būtina pagalvoti apie specialios medicininės paskirties maisto produktų, (pvz. Nutridrink) be skaidulinių medžiagų ir be laktozės, skyrimą.

Privatumo nustatymai

Čia galite bet kada paskelbti ir keisti slapukų nustatymus.

Būtinieji slapukai

Jie yra būtini tam, kad svetainė veiktų, ir negali būti išjungti. Paprastai jie yra įdiegiami tiktai tada, jeigu atliekate veiksmus, kurie prilyginami prašymui suteikti paslaugas (privatumo parinkčių nustatymas, prisijungimas, formų pildymas, t.t.). Naršyklės nustatymuose galite išjungti slapukus arba pasirinkti, kad Jums būtų pranešta apie šiuos slapukus, tačiau tokiu atveju galėsite naudotis ne visomis svetainės dalimis.

Analitiniai slapukai

Jie leidžia mums skaičiuoti apsilankymų svetainėje skaičių ir apsilankymų šaltinius, vertinti ir pagerinti mūsų svetainės veikimą. Jie mums parodo, kurie puslapiai yra populiariausi ir mažiausiai populiarūs, ir kaip lankytojai naršo svetainėje. Jeigu šių slapukų nepriimsite, mes nežinosime, kada Jūs lankėtės mūsų svetainėje ir negalėsime stebėti jos veikimo.

Funkciniai slapukai

Jie leidžia pagerinti svetainės funkcionalumą ir pritaikyti ją pagal asmeninius poreikius. Juos galime įdiegti mes arba trečiosios šalys, kurių paslaugas įtraukėme į savo svetainės puslapius. Jeigu nesutiksite priimti šių slapukų, gali būti, kad kai kurios arba visos iš šių paslaugų tinkamai neveiks.
Daugiau informacijos galite rasti mūsų Slapukų naudojimo tvarkoje.

Reklaminiai slapukai

Juos per mūsų svetainę gali įdiegti mūsų reklamos partneriai, siekdami sukurti Jūsų interesų profilį ir rodyti Jums aktualią reklamą kitose svetainėse. Šie slapukai nesaugo pačios asmeninės informacijos, bet pagal unikalų numerį identifikuoja Jūsų naršyklę ir interneto įrenginį. Jeigu nesutiksite priimti šių slapukų, Jums bus rodoma Jums ne tokia aktuali reklama.