A A A
Print
Insultas

Ligonių mityba po insulto.

Smegenų insultas – tai ūmus smegenų kraujotakos sutrikimas, kurį sukelia kraujavimas iš kraujagyslės į smegenis arba trombas smegenų kraujagyslėse. Dėl insulto galimas galūnių paralyžius, regos susilpnėjimas, kalbėjimo arba kitų pojūčių sutrikimai arba rijimo sunkumai. Jeigu insultas buvo didelės apimties, ligonis dažniausiai būna be sąmonės.

 

Sąmonės netekimas arba rijimo sutrikimai reiškia, kad maisto ir gėrimų vartojimas per burną yra neįmanomas arba nesaugus. Netrukus po insulto įvyksta metaboliniai pokyčiai, sukeliantys pagreitintą medžiagų apykaitą, padidintą poreikį energijai bei pagreitintą organizmo baltymų irimą.

 

Ligoniai su negalia susiduria su savarankiško maisto ruošimo problema, negali naudotis stalo įrankiais, nesugeba valgyti be slaugytojų pagalbos, todėl, juos būtina maitinti.

 

Jeigu ligonis gali valgyti, tačiau neturi apetito, būtina ruošti kuo įvairesnius, skanius ir aromatingus patiekalus. Maisto racione privalo būti liesa mėsa, žuvis, pieno produktai, vaisiai ir virtos daržovės bei B grupės vitaminais turtingi produktai (juoda duona, košės), kurie žadina apetitą, gerina širdies darbą, nervų sistemos ir raumenų veiklą.

 

Reikėtų vengti sunkiai virškinamų (žirnių, pupelių, kopūstų) ir riebaluose keptų produktų. Būtina planuoti 5-6 arba net 7 negausius maitinimus per dieną. Baltymų ir kalorijų kiekiui padidinti, maisto patiekalus galima papildyti specialiais preparatais (pvz. Nutridrink). Jį galima gerti tarp maitinimų arba juo užsigerti po valgio.

 

Sudėtingiausia yra su ligoniais, turinčiais rijimo sutrikimų, kurie negali maitintis per burną, kadangi gali užspringti. Tokiu atveju, gelbsti maitinimas per zondą arba per maitinimo kanalą (angą).

 

Zondas įvedamas per nosį į skrandį maksimaliais 6 savaitėms. Per maitinimo kanalą (gastrostomą ar jejunostomą), apeinant stemplę, pacientas maitinamas atitinkamai susmulkintu maistu arba/ir pramoniniu būdu pagamintais skystais specialios medicininės paskirties maisto produktais. Šiuo metu praktikoje, remiantis specialistų rekomendacijomis, skiriami tik pramoniniu būdu pagaminti specialios medicininės paskirties maisto produktai, dėl jų aukštos maistinės vertės, sterilumo, saugumo ir patogumo vartoti. Tokiam ligonio maitinimui visada būtina medikų priežiūra.

 

Dėmesio! Insultą patyrusiam asmeniui gresia mitybos nepakankamumas, jeigu: išsivysto negalia arba paralyžius, apsunkinantis judėjimą ir savęs aptarnavimą, jeigu jis turi rijimo sutrikimų, yra neatgavęs sąmonės arba gydomas ligoninėje.

Privatumo nustatymai

Čia galite bet kada paskelbti ir keisti slapukų nustatymus.

Būtinieji slapukai

Jie yra būtini tam, kad svetainė veiktų, ir negali būti išjungti. Paprastai jie yra įdiegiami tiktai tada, jeigu atliekate veiksmus, kurie prilyginami prašymui suteikti paslaugas (privatumo parinkčių nustatymas, prisijungimas, formų pildymas, t.t.). Naršyklės nustatymuose galite išjungti slapukus arba pasirinkti, kad Jums būtų pranešta apie šiuos slapukus, tačiau tokiu atveju galėsite naudotis ne visomis svetainės dalimis.

Analitiniai slapukai

Jie leidžia mums skaičiuoti apsilankymų svetainėje skaičių ir apsilankymų šaltinius, vertinti ir pagerinti mūsų svetainės veikimą. Jie mums parodo, kurie puslapiai yra populiariausi ir mažiausiai populiarūs, ir kaip lankytojai naršo svetainėje. Jeigu šių slapukų nepriimsite, mes nežinosime, kada Jūs lankėtės mūsų svetainėje ir negalėsime stebėti jos veikimo.

Funkciniai slapukai

Jie leidžia pagerinti svetainės funkcionalumą ir pritaikyti ją pagal asmeninius poreikius. Juos galime įdiegti mes arba trečiosios šalys, kurių paslaugas įtraukėme į savo svetainės puslapius. Jeigu nesutiksite priimti šių slapukų, gali būti, kad kai kurios arba visos iš šių paslaugų tinkamai neveiks.
Daugiau informacijos galite rasti mūsų Slapukų naudojimo tvarkoje.

Reklaminiai slapukai

Juos per mūsų svetainę gali įdiegti mūsų reklamos partneriai, siekdami sukurti Jūsų interesų profilį ir rodyti Jums aktualią reklamą kitose svetainėse. Šie slapukai nesaugo pačios asmeninės informacijos, bet pagal unikalų numerį identifikuoja Jūsų naršyklę ir interneto įrenginį. Jeigu nesutiksite priimti šių slapukų, Jums bus rodoma Jums ne tokia aktuali reklama.