A A A
Print
Lėtinė obstrukcinė plaučių liga

Mityba lėtinės obstrukcinės plaučių ligos (LOPL) atveju

 

LOPL arba lėtinė obstrukcinė plaučių liga – tai nepagydoma kvėpavimo sistemos liga, vadinama lėtiniu bronchitu arba emfizema. LOPL sukelia bronchų susiaurėjimas, sutrikdantis dujų apykaitą plaučiuose bei audiniuose, dėl kurio pasunkėja kvėpavimas. Liga pasižymi progresuojančia eiga, o pokyčiai, kuriuos ji sukelia plaučiuose, yra tik iš dalies grįžtami. Pagrindine ligos priežastimi yra tabako rūkymas. Liga gali susirgti ne tik ilgamečiai rūkaliai, tačiau ir pasyviai rūkantieji.

 

Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos duomenis, šiuo metu LOPL užima ketvirtą vietą mirtinai pavojingų ligų sąraše. Ją lenkia tik tokios ligos kaip plaučių uždegimas, smegenų insultas ir širdies infarktas. Lietuvoje LOPL sergančių ligonių skaičius siekia virš 150.000 asmenų, kasmet nuo šios ligos miršta virš 400 žmonių. (informacijos šaltinis: stat.hi.lt)

 

LOPL atveju, labiausiai varginančiu simptomu yra dusulys – pacientas negali įkvėpti oro ir išstumti jo iš plaučių iškvėpimo būdu. Kvėpavimo sunkumai sukelia valgymo sunkumus, dėl to krenta kūno svoris, prastėja mitybos būklė, vystosi mitybos nepakankamumas, kuris yra dažniausia su LOPL susijusi komplikacija. Ilgalaikė nepakankama mityba yra glaudžiai susijusi su gydymo veiksmingumo sumažėjimu ir padidėjusia mirties rizika. Todėl, mitybos rekomendacijų laikymasis sergant LOPL yra labai svarbi viso gydymo proceso dalis.

 

Didelės paciento pastangos kvėpavimo metu sukelia didesnį nei sveikų žmonių poreikį energijai. Nors tinkama mityba negali išgydyti LOPL, tačiau padeda pacientui geriau jaustis, turėti daugiau jėgų kvėpavimo veiklai ir kasdieniniams veiksmams atlikti. Gera mitybos būklė padeda kovoti su kvėpavimo takų infekcijomis, kurios LOPL sergantiems žmonėms pasireiškia labai dažnai.

 

Jeigu yra diagnozuota LOPL arba kita lėtinė plaučių liga, būtina paisyti žemiau nurodytų mitybos taisyklių:

 • Palaikyti tinkamą kūno svorį

 

Jeigu pacientas turi viršsvorio, jo širdis ir plaučiai kvėpavimo metu yra priversti dirbti sunkiau. Priešingai, nepakankamai besimaitinantis žmogus jaučia silpnumą, nuolatinį nuovargį ir gali būti imlesnis kvėpavimo takų infekcijoms. Dėl infekcijų kvėpavimas dar labiau pasunkėja, dėl to LOPL simptomai dar labiau paaštrėja.

 • Kūno svorio kontrolė

 

Svėrimasis mažiausiai kartą per savaitę padeda kontroliuoti kūno svorį. Jeigu pacientas vartoja diuretikus arba steroidus, kūno svorį būtina tikrintis kasdien. Jeigu svorio svyravimai (tiek padidėjimas, tiek sumažėjimas) siekia 1 kg per dieną arba apie 2,5 kg per savaitę, būtina pasitarti su gydytoju.

 • Skysčių vartojimas dideliais kiekiais

 

Jeigu gydytojas nenurodo kitaip, pacientas privalo kasdien išgerti nuo 6 iki 8 stiklinių gėrimų be kofeino. Tai padeda skystinti plaučių sekretą ir palengvina atsikosėjimą. Kai kurie pacientai pasiruošia dienos skysčių normą atskiroje talpoje, tai padeda jiems paskirstyti reikiamo skysčių kiekio suvartojimą tolygiai per visą dieną. Būtina nepamiršti apie vakare išgeriamo skysčio kiekio sumažinimą tam, kad naktį nereikėtų kelis kartus keltis į tualetą.

 • Suvartojamo druskos kiekio sumažinimas

 

Dėl per didelio suvartojamo druskos kiekio, organizmas sulaiko vandenį, tai dar labiau apsunkina kvėpavimą. Suvartojamam druskos kiekiui sumažinti, nereikėtų jos berti į ruošiamus maisto patiekalus ir atidžiai skaityti maisto produktų etiketes. Jeigu druskos kiekis viršija 300 mg vienai produkto porcijai, tokio produkto nereikėtų vartoti.

 • Vengti persivalgymo ir vidurių pūtimą sukeliančių produktų vartojimo

 

Dėl persivalgymo, ženkliai padidėja skrandžio tūris, tai apsunkina kvėpavimą. Gazuoti gėrimai arba vidurių pūtimą sukeliantys produktai, tokie kaip žirniai, pupelės, žiediniai kopūstai arba baltagūžiai kopūstai taip pat sukelia skandžio išsipūtimą. Pašalinę išvardintus produktus ir gėrimus iš savo mitybos raciono, palengvinsite kvėpavimą.

 

 • Valgyti mažesnėmis porcijomis, tačiau dažniau

 

Jeigu pacientui trūksta kūno svorio, jis privalo valgyti dažniau, bet mažesnėmis porcijomis, patiekalai turi būti kaloringi; tai padės patenkinti organizmo poreikius. Skrandžio neperpildymas dideliais maisto kiekiais palengvins kvėpavimą. Pacientas privalo su maistu gauti tinkamą dienos kalorijų kiekį. Verta padidinti maisto energinę vertę įdedant grietinėlės, sviesto, aliejaus arba riešutų sviesto.

 

Pacientams, kuriems trūksta svorio, patariama gerti specialios medicininės paskirties maisto produktą Nutridrink, kurio nedideliame kiekyje yra didelė energijos dozė bei visos būtinos maisto medžiagos.

 • Užtikrinti su maistu tinkamą skaidulinių medžiagų kiekį

 

Maistas, kuriame gausu skaidulinių medžiagų, toks kaip daržovės, sėlenos, ryžiai, grūdų produktai ir vaisiai palengvina virškinimą, spartina nevirškinamųjų maisto medžiagų slinkimą žarnynu. Per dieną būtina suvartoti nuo 20 iki 35 gramų skaidulinių medžiagų.

 

Maistas suteikia kūnui energijos arba degalų, būtinų gyvybei palaikyti. Žmogui energija būtina viskam, ką jis veikia, taip pat ir kvėpavimo veiklai.

 

Pacientai, kuriuos vargina pasunkėjęs kvėpavimas, privalo nepamiršti paprastų taisyklių:

 • Valgyti lėtai, mažais kąsniais, kruopščiai sukramtyti. Neskubėti.
 • Rinktis produktus ir patiekalus, kuriuo lengva kramtyti ir nuryti.
 • Valgyti dažniau, tačiau mažesnėmis porcijomis: vietoj 3 didesnių porcijų, valgykite 6 mažesnes porcijas
 • Stenkitės negerti per daug skysčių valgio metu – užsigerkite pavalgę tam, kad valgymo metu neperpildytumėte skrandžio.
 • Valgykite sėdimoje padėtyje, ištiesta nugara.

Privatumo nustatymai

Čia galite bet kada paskelbti ir keisti slapukų nustatymus.

Būtinieji slapukai

Jie yra būtini tam, kad svetainė veiktų, ir negali būti išjungti. Paprastai jie yra įdiegiami tiktai tada, jeigu atliekate veiksmus, kurie prilyginami prašymui suteikti paslaugas (privatumo parinkčių nustatymas, prisijungimas, formų pildymas, t.t.). Naršyklės nustatymuose galite išjungti slapukus arba pasirinkti, kad Jums būtų pranešta apie šiuos slapukus, tačiau tokiu atveju galėsite naudotis ne visomis svetainės dalimis.

Analitiniai slapukai

Jie leidžia mums skaičiuoti apsilankymų svetainėje skaičių ir apsilankymų šaltinius, vertinti ir pagerinti mūsų svetainės veikimą. Jie mums parodo, kurie puslapiai yra populiariausi ir mažiausiai populiarūs, ir kaip lankytojai naršo svetainėje. Jeigu šių slapukų nepriimsite, mes nežinosime, kada Jūs lankėtės mūsų svetainėje ir negalėsime stebėti jos veikimo.

Funkciniai slapukai

Jie leidžia pagerinti svetainės funkcionalumą ir pritaikyti ją pagal asmeninius poreikius. Juos galime įdiegti mes arba trečiosios šalys, kurių paslaugas įtraukėme į savo svetainės puslapius. Jeigu nesutiksite priimti šių slapukų, gali būti, kad kai kurios arba visos iš šių paslaugų tinkamai neveiks.
Daugiau informacijos galite rasti mūsų Slapukų naudojimo tvarkoje.

Reklaminiai slapukai

Juos per mūsų svetainę gali įdiegti mūsų reklamos partneriai, siekdami sukurti Jūsų interesų profilį ir rodyti Jums aktualią reklamą kitose svetainėse. Šie slapukai nesaugo pačios asmeninės informacijos, bet pagal unikalų numerį identifikuoja Jūsų naršyklę ir interneto įrenginį. Jeigu nesutiksite priimti šių slapukų, Jums bus rodoma Jums ne tokia aktuali reklama.